2010-03-17
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Linus Ingelsbo med artistnamnet Neo framför sitt bidrag "Human Frontier" under Melodifestivalen.

Foto: Bertil Ericsson/Scanpix.

Min garderob: Neo

Hej Neo, en av artisterna som tävlade i årets melodifestival. Nu vill vi veta allt om din garderob. Hur satt scenkläderna?

– Bra! Jag har alltid gillat den lite pråliga dandystilen. Kläderna är designade av Anna Nordström, en sömmerska som jag har jobbat med tidigare på Wallmans. Jag gillar att kombinera kontraster och ville blanda klassiskt med modernt. Det var roligt att mixa min 1700-talsinspirerade outfit med dansarnas futuristiska stil.

Aftonbladets modeexpert gav din outfit fem plus och drog en liknelse till hattmakaren i Alice i Underlandet. Håller du med henne?
– Ha ha, jag hoppas att hon inte syftade på våra ansikten.

Om hon hade Johnny Depp i åtanke då?
– Åh, det skulle jag väl kunna ta i så fall. Annars brukar jag få höra att jag är lik Mika ungefär tjugo gånger per dag.

Hur fåfäng är du privat?
– Hemma kan jag gå runt i raggsockor, pyjamasbyxor och morgonrock. Men jag går inte längre än till ICA på hörnet i mjukisbyxor. För det mesta ser jag till att vara finklädd och att håret ligger rätt.

Hur klär du dig privat?
– Det är stor skillnad mellan artisten Neo och mitt privata jag. Egentligen är jag blyg, men så fort jag går in i artistrollen vågar jag säga ifrån mer eller testa extrema grejer. Privat har jag ofta jeans och kofta men vid festligare tillfällen gillar jag att leka med stilar. Så här i början av sin karriär kan det vara passande att vara kreativ.

Hur är en kreativ dandy på 2000-talet?
– Jag syr mina egna kravattscarfar till exempel. Det är jag och Lena Philipsson, ha ha.

Vart går du ut för att festa i din schlager-outfit?
– Oj, jag går inte ut i Stockholm så ofta. Men klassiska miljöer är snyggast. Senast var jag på Café Opera under Stockholm Fashion Week iklädd en svart väst, pälskrage och kravatt med stenar på.

Var i Stockholm shoppar du helst?
H&M har mycket baskläder, vilket är bra grunder att jobba med. Då kan man kombinera, göra om och sätta sin egen prägel på kläderna. Zara är också bra, där finns festkläder med lite edgie stil.

Har du någon modeförebild?
– Lady Gaga är ju så sjukt vågad, men att ha ett uns av hennes mod blandat med stilen hos dandyns fader Oscar Wilde vore föredömligt.

Frida Stålnacke

Kommentera

Välkommen att kommentera på Allt om Stockholm! Här är du med och skapar Stockholms mest engagerande mötesplats och nyhetskälla för stadens nöjen, med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Allt om Stockholm. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!

Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör och Elvira S Barsotti, redaktör.
Läs mer om kommentarer


Krog Ta en tur till Stockholms nya restauranger.


KROG Ska du boka bord på krogen?


Krönika Ta med någon du inte gillar. Alternativt en megafon. Ljudvolymen kan bli innekrogens fall.


Bar Med gratis tapasbuffé och halva priset på champagne hoppas den nya baren på Pontus! bli en given mötesplats för stockholmarna.


Restaurang Den 12 november tänds en ny stjärna på kroghimlen. Efter nära 15 år i utlandet är kocken och krögaren Jonas Lundgren tillbaka.


Scen Hon spåddes att bli filmsveriges nästa stora stjärna. Men karriären kom av sig - tills nu. Här berättar Frida Hallgren om tiden efter "Så som i himmelen".


restaurang Amerikansk, japansk eller svensk? Här finns brunchbuféerna för alla hungriga stockholmare.


Stadsliv Klä dig i märkeskläder - utan att det kostar skjortan.


Restaurang För sjätte året i rad hyllar Teatergrillen Tore Wretman.


Stadsliv Vilket är egentligen det där fiket de hänger på? Har du inte sett den där porten förut? Och visst kan du svära på att du varit på samma klubb som Rooney Mara?


Konsert Efter nästan tio års tystnad släpper hyllade duon Hederos och Hellberg ett livealbum och passar samtidigt på att åka ut på turné.


Konsert Queerhits, udda scenkläder och tokdans. Men konsertakuella Peaches musik handlar inte bara om att underhålla.


Guide Hösten kräver värmande nöjen.Sippa gott te tillsammans med nygräddade scones och allsköns tillbehör, på engelskt vis. Vi guidar dig till några pärlor för anglofila helgflanörer.


Krog Stockholms vegetarianer har det svårt just nu. Årets största krogtrender är kött, kött och kött. Allt om Stockholm har pratat med krögaren Göran Svartengren som drömmer om en egen ko.


Stadsliv Ett ord: #Killgruppen.
Det var allt som krävdes för att starta en rörelse.


SCEN Johanna Emanuelssons nya pjäs utspelar sig på en utspårad efterfest och i storpolitiken bland Carl Bildt, Sverigedemokraterna och Barack Obama.


Stadsliv De används till allt från städning till sex. Här dyker de mänskliga robotarna upp - mitt bland Stockholmarna.

Redaktionen:

Redaktör: David Tanentsapf

Ansvarig utgivare: Jan Helin

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Allt om Stockholm

E-post: tipsa.aos@aos.se

Telefon: 08-600 77 00

Aftonbladets växel: 08-725 20 00

Om Allt om Stockholm

© Aftonbladet Nya Medier