Sök nytt jobb:

Ett samarbete mellan Jobb24 och Allt om Stockholm
2010-02-09
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

"Även skrikbranschen har drabbats av finanskrisen. För ett och ett halvt år sedan uppträdde vi på MoMA i New york, sedan dess har resorna inte varit särskilt långa", säger Petri Sirviö, Huutajats ledare.

Foto: Timo Heikkala

Gapet från Finland


"Vi ger runt 20 konserter per år, vanligtvis en handfull av dessa i utlandet", säger Petri Sirviö.

Foto: Timo Heikkala

Fakta

Vad: Konsert med finska kören Huutajat.
Var: Södra teatern.
När: 10/2.
Läs mer: Huutajat
Skriker om: Allt, från nationalsången till barnvisor.
En dokumentär har gjorts om kören, ”Huutajat – Screaming Men” som visats i SVT.


Finska manskören Huutajat omskrivs som världens mest högljudda kör. Nu ställer de sig och skriker på Södra teaterns scen.

– Under mina 23 år med kören har ingen av gubbarna fått några allvarliga röstproblem, säger Petri Sirviö, ledare för den finska manskören Huutajat.
1987 satte Sirviö samman en skara män i Uleåborg, klädde upp dem i svarta kostymer, vita skjortor och gummislipsar varefter de framträdde med en repertoar från det finska musikarvet. Och de sjöng inte, de skrek.
– Det gör oss gott att skrika på scenen. Då kan vi vara lugna all annan tid. Och det uppskattas, fråga våra fruar. Vi är goda gruppskrikare och har goda soloskrikare i våra kvinnor.

Kvinnorna, ja. Finns det någon kvinnlig kör som skriker?
Det har faktiskt funnits en kvinnlig skrikkör i Finland och jag har haft workshops för kvinnliga skrikare. Men jag tror det ligger i sakens natur, kvinnor gillar inte uniformerade grupperingar. Då kör de hellre solo. Kolla på omvärlden, de flesta homogena grupper är manliga, oavsett om det handlar om fotboll eller jakt.
– Alla kan lära sig skrika, men som inom alla yrken finns det givetvis naturbegåvningar. Vår kör består av en uppsjö musikaliska talanger med mer eller mindre erfarenhet, vissa platsade inte ens i julspelen under skolåren.

Hur mår man efter en konsert?
– Mentalt känner man sig lättad. Fysiskt frågar man sig om man varit ute på ett joggingpass.

Och när anser du att en hög sångton blir ett skrik?
– Skillnaden är inte stor. De ligger nära varandra. Skrikare använder samma teknik som operasångare, du måste andas på ett visst sätt och vara avslappnad i hela överkroppen. Inga stora hemligheter, säger Petri Sirviö.

Ida Lithell


Blogg Följ med AOS-redaktionen ut på stan.
"Det här gör vi i helgen"


Krog Kolla in Stockholms nya restauranger och kaféer.


KROG Ska du boka bord på krogen?


Restaurang En klassiker tog hem priset när White Guide korade Sveriges bästa restauranger.


Klubb Hur påverkas ett band av stora framgångar? Vi frågade Elly Jackson i La Roux.


Restaurang Riktiga storstäder ska ha många sorters kök. Men hur står sig Stockholm?


Stadsliv 17 mars är det grönt som gäller när irländare världen över firar sin nationaldag. Och Stockholm är inget undantag från festregeln.


Mode Hon slog igenom med nitar och läder 1985. Pernilla Wahlgren berättar om urringade klänningar och Hollywoodfruar.


Mode Från luvtröja i Idol till kavaj i Melodifestivalen. Darin berättar om sin förvandling.


Design Varför har det blivit en hobby för svenska folket att renovera och inreda? Ny samtalsserie söker svar.


Konst Förra året skrev Anna Odell in sig i historieböckerna. Nu kan du se konstverket.


Mode Slips eller fluga, baggy eller tajt? Dags att sätta Salem Al Fakir på stilprov.


Bar Guiden för alla planksteksmumsare som vill ta en stor stark under resan.


Krog Sippa gott te tillsammans med nygräddade scones på engelskt vis.


Mässa Bröllopstemat är oundvikligt på årets upplaga av mässan Nordiska Trädgårdar. Men trädgårdsexperten Gunnel Carlson värjer sig mot trender.


Mode Vi sätter attitydstarka sångerskan Pauline Kamusewu, 28, på stilprov.


Kafé Starbucks har kommit till stan. Men är en till kaffekedja det vi behöver?


restaurang Amerikansk, japansk eller svensk? Vi dukar fram en bufféguide för alla hungriga stockholmare.


Stadsliv Utmana din rädsla för stora, håriga spindlar och höga höjder.


Musik Blogg-drottningen Kenza har träffat de tyska superstjärnorna i Tokio Hotel.


Stadsliv För ett par år sedan försvann 125 miljoner kronor. Nu riskerar vi att förlora minst lika mycket igen.


Mode Det är stor skillnad mellan den vågade artisten Neo och blyga personen Linus. Hur är en dandy på 2000-talet enligt Neo?


Mode Vi har pratat läder och nakenchock med Crucified Barbaras gitarrist Klara Force.

Redaktionen:

Redaktionschef: Lovisa Madås

Ansvarig utgivare: Jan Helin

Sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Allt om Stockholm

E-post: tipsa.aos@aos.se

Telefon: 08-56 25 29 25

Aftonbladets växel: 08-725 26 00

Om Allt om Stockholm

© Aftonbladet Nya Medier