2010-07-19
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Christer Sjögren bjuder sina fans på allt ifrån dansbandsklassiker till Elvis-hyllningar.

Foto: Tomas Oneborg/Scanpix.

"Jag är en blyg person"


Christer Sjögren utnämndes år 2006 till riddare av första klass av den Kunglige Norske förtjänstorden.

Foto: Roger Vikström/Scanpix.


Christer Sjögren tar emot en teddybjörn från ett fan under Vikingarnas sista spelning i Arvikaparken 2004.

Foto: Johan Ekelund/Scanpix.

Under vinjetten ”Ensam artist söker” svarar svenska artister på frågor om sitt artisteri och sin publik. Nu har turen kommit till Christer Sjögren.

Christer Sjögren är mest känd för sin tid som sångare i Nordens största dansband, Vikingarna. Sedan bandets uppbrott 2004 har han släppt elva soloalbum. De har varit allt ifrån julskivor, Elvis-hyllningar och 60-talspop. Inför sin spelning på Hamburger Börs berättar han om sin relation till fansen.

– Från tiden med Vikingarna minns jag fans som planerade semestern efter våra turnédatum. Än i dag känner jag igen många av ansiktena. Det känns fantastiskt.

Är det fördomsfullt att tro att dansbandsfans bor på landet?
– Det stämmer till viss del. När Vikingarna turnerade var intresset som allra störst ute på landsbygden. Men jag minns också hur kön ringlade sig från Aladdin hela vägen till Norra Bantorget inför en spelning i Stockholm. Har man en trogen publik är de lika gedigna var de än bor.

Vad känner du att din publik söker hos dig?
– Det är som en slags relation. Många har följt mig länge och köper alla skivor - från Kramgoa låtar till den senaste soloskivan Schlagerminnen. De vill ofta höra hitsen och då gör jag mitt bästa för att framföra dem. Skulle jag glömma ”Leende guldbruna ögon” eller ”Old man river” blir jag påmind.

År 2006 utnämndes du till norsk riddare av första klass. Hur skiljer sig de norska fansen från dina svenska?
– Jag tycker att den norska publiken är lite mer spontan. De ger direkt feedback och är något livligare. Men det är också en relation som vi har byggt upp under årtionden.

Var i publiken skulle du stå på din egen konsert?
– Lite längre bak för att och kolla in läget. Jag är inte typen som står längst fram. I grund och botten är jag en ganska blyg person. Det är inte naturligt för en människa att stå på scen. Men det är en känsla jag övervinner när jag väl står där och får kontakt med publiken. Vilket lyckorus!

Känner du dig någonsin ensam som soloartist?
– Det skulle vara under själva resan mellan hemmet och giget.

Vad gör du med alla presenter som publiken kastar upp på scenen?
– Jag sparar mina minnen och har tagit vara på allt. I mitt garage har jag ett jättestort rum där allt ifrån teckningar till stickade vantar och kramdjur finns samlat. Jag skulle aldrig kunna kasta bort något.

Frida Stålnacke
2010-02-25

Kommentera

Välkommen att kommentera på Allt om Stockholm! Här är du med och skapar Stockholms mest engagerande mötesplats och nyhetskälla för stadens nöjen, med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Allt om Stockholm. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!

Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör och Elvira S Barsotti, redaktör.
Läs mer om kommentarer


Krog Ta en tur till Stockholms nya restauranger.


KROG Ska du boka bord på krogen?


Krönika Ta med någon du inte gillar. Alternativt en megafon. Ljudvolymen kan bli innekrogens fall.


Bar Med gratis tapasbuffé och halva priset på champagne hoppas den nya baren på Pontus! bli en given mötesplats för stockholmarna.


Restaurang Den 12 november tänds en ny stjärna på kroghimlen. Efter nära 15 år i utlandet är kocken och krögaren Jonas Lundgren tillbaka.


Scen Hon spåddes att bli filmsveriges nästa stora stjärna. Men karriären kom av sig - tills nu. Här berättar Frida Hallgren om tiden efter "Så som i himmelen".


restaurang Amerikansk, japansk eller svensk? Här finns brunchbuféerna för alla hungriga stockholmare.


Stadsliv Klä dig i märkeskläder - utan att det kostar skjortan.


Restaurang För sjätte året i rad hyllar Teatergrillen Tore Wretman.


Stadsliv Vilket är egentligen det där fiket de hänger på? Har du inte sett den där porten förut? Och visst kan du svära på att du varit på samma klubb som Rooney Mara?


Konsert Efter nästan tio års tystnad släpper hyllade duon Hederos och Hellberg ett livealbum och passar samtidigt på att åka ut på turné.


Konsert Queerhits, udda scenkläder och tokdans. Men konsertakuella Peaches musik handlar inte bara om att underhålla.


Guide Hösten kräver värmande nöjen.Sippa gott te tillsammans med nygräddade scones och allsköns tillbehör, på engelskt vis. Vi guidar dig till några pärlor för anglofila helgflanörer.


Krog Stockholms vegetarianer har det svårt just nu. Årets största krogtrender är kött, kött och kött. Allt om Stockholm har pratat med krögaren Göran Svartengren som drömmer om en egen ko.


Stadsliv Ett ord: #Killgruppen.
Det var allt som krävdes för att starta en rörelse.


SCEN Johanna Emanuelssons nya pjäs utspelar sig på en utspårad efterfest och i storpolitiken bland Carl Bildt, Sverigedemokraterna och Barack Obama.


Stadsliv De används till allt från städning till sex. Här dyker de mänskliga robotarna upp - mitt bland Stockholmarna.

Redaktionen:

Redaktör: David Tanentsapf

Ansvarig utgivare: Jan Helin

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Allt om Stockholm

E-post: tipsa.aos@aos.se

Telefon: 08-600 77 00

Aftonbladets växel: 08-725 20 00

Om Allt om Stockholm

© Aftonbladet Nya Medier