
Foto: Tomas Oneborg/Scanpix.

Foto: Roger Vikström/Scanpix.

Foto: Johan Ekelund/Scanpix.
Vad: Christer Sjögren bjuder på allt ifrån dansabandsklassiker till rivig rock.
Var: Hamburger Börs.
När: 12-13/2 klockan 21.00.

Foto: Johan Bergmark
Fler artistintervjuer:
Under vinjetten Ensam artist söker svarar svenska artister på frågor om sitt artisteri och sin publik. Nu har turen kommit till Christer Sjögren.
Christer Sjögren är kanske mest känd för sin tid som sångare i Nordens största dansband, Vikingarna. Sedan bandets uppbrott 2004 har han släppt elva soloalbum. De har varit allt ifrån julskivor, Elvis-hyllningar och 60-talspop. Inför sin spelning på Hamburger Börs berättar han om sin relation till fansen.
- Från tiden med Vikingarna minns jag fans som planerade semestern efter våra turnédatum. Än i dag känner jag igen många av ansiktena. Det känns fantastiskt!
Är det fördomsfullt att tro att dansbandsfans bor på landet?
- Det stämmer till viss del. När Vikingarna turnerade var intresset som allra störst ute på landsbygden. Men jag minns också hur kön ringlade sig från Aladdin hela vägen till Norra Bantorget inför en spelning i Stockholm. Har man en trogen publik är de lika gedigna var de än bor.
Vad känner du att din publik söker hos dig?
- Det är som en slags relation. Många har följt mig länge och köper alla skivor - från Kramgoa låtar till den senaste soloskivan Schlagerminnen. De vill ofta höra hitsen och då gör jag mitt bästa för att framföra dem. Skulle jag glömma Leende guldbruna ögon eller Old man river blir jag påmind.
År 2006 utnämndes du till norsk riddare av första klass. Hur skiljer sig de norska fansen från dina svenska?
- Jag tycker att den norska publiken är lite mer spontan. De ger direkt feedback och är något livligare. Men det är också en relation som vi har byggt upp under årtionden.
Var i publiken skulle du stå på din egen konsert?
- Lite längre bak för att och kolla in läget. Jag är inte typen som står längst fram. I grund och botten är jag en ganska blyg person. Det är inte naturligt för en människa att stå på scen. Men det är en känsla jag övervinner när jag väl står där och får kontakt med publiken. Vilket lyckorus!
Känner du dig någonsin ensam som soloartist?
- Det skulle vara under själva resan mellan hemmet och giget.
Vad gör du med alla presenter som publiken kastar upp på scenen?
- Jag sparar mina minnen och har tagit vara på allt. I mitt garage har jag ett jättestort rum där allt ifrån teckningar till stickade vantar och kramdjur finns samlat. Jag skulle aldrig kunna kasta bort något.

Restaurang En klassiker tog hem priset när White Guide korade Sveriges bästa restauranger.

Klubb Hur påverkas ett band av stora framgångar? Vi frågade Elly Jackson i La Roux.

Restaurang Riktiga storstäder ska ha många sorters kök. Men hur står sig Stockholm?

Stadsliv 17 mars är det grönt som gäller när irländare världen över firar sin nationaldag. Och Stockholm är inget undantag från festregeln.

Mode Hon slog igenom med nitar och läder 1985. Pernilla Wahlgren berättar om urringade klänningar och Hollywoodfruar.

Mode Från luvtröja i Idol till kavaj i Melodifestivalen. Darin berättar om sin förvandling.

Design Varför har det blivit en hobby för svenska folket att renovera och inreda? Ny samtalsserie söker svar.

Konst Förra året skrev Anna Odell in sig i historieböckerna. Nu kan du se konstverket.

Mode Slips eller fluga, baggy eller tajt? Dags att sätta Salem Al Fakir på stilprov.

Bar Guiden för alla planksteksmumsare som vill ta en stor stark under resan.

Krog Sippa gott te tillsammans med nygräddade scones på engelskt vis.

Mässa Bröllopstemat är oundvikligt på årets upplaga av mässan Nordiska Trädgårdar. Men trädgårdsexperten Gunnel Carlson värjer sig mot trender.

Mode Vi sätter attitydstarka sångerskan Pauline Kamusewu, 28, på stilprov.

Kafé Starbucks har kommit till stan. Men är en till kaffekedja det vi behöver?

restaurang Amerikansk, japansk eller svensk? Vi dukar fram en bufféguide för alla hungriga stockholmare.

Stadsliv Utmana din rädsla för stora, håriga spindlar och höga höjder.

Stadsliv För ett par år sedan försvann 125 miljoner kronor. Nu riskerar vi att förlora minst lika mycket igen.

Mode Det är stor skillnad mellan den vågade artisten Neo och blyga personen Linus. Hur är en dandy på 2000-talet enligt Neo?

Mode Vi har pratat läder och nakenchock med Crucified Barbaras gitarrist Klara Force.