2010-10-08
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

På söndag agerar Nitzer Ebb förband till Depeche Mode. Precis som för 22 år sedan.

Foto: Emma Cohan

De vrider syntklockan rätt

Nitzer Ebb


Ingen kan bära upp ett par ridbyxor som Douglas McCarthy. "Vi har behållt en konsekvent stil genom åren", säger Bon Harris.

Foto: Terje Lindblom

Grundades 1982. Gruppen splittrades 1995 men återförenades 2006.

Aktuella: Med nya skivan "Industrial Complex". Martin Gore från Depeche Mode gästar.

Konsert: Är förband till Depeche Mode, spelar i Stockholm söndagen den 31 januari. Läs mer om konserten här

Mer om Depeche Mode


Depeche-dyrkan är väl förankrad i Stockholm. Andreas Jismark är en av de mest hängivna fansen i Stockholm.
"Dyrkan på blodigt allvar"

För 22 år sedan gästade Depeche Mode Stockholm med sin Music For The Masses Tour. Förband då var Nitzer Ebb. På söndag återupprepas historien när industrisynthjältarna värmer upp för Depeche Mode i Globen.
– Det är som ett stort reunionparty, säger Nitzer Ebbs Bon Harris.

Med nya skivan "Industrial Complex", det första nya albumet på 15 år, har brittiska Nitzer Ebb lyckats vrida syntklockan tillbaka till åttiotalets början. Trummorna är hårda, Douglas McCarthys röst likaså. För att ytterligare stärka banden till åttiotalet gör Nitzer Ebb som de gjorde 1988: agerar förband till Depeche Mode. Men skillnaden mellan fansen är stor enligt Bon Harris i Nitzer Ebb.
– Våra fans är hardcore och galna medan Depeche-fansen är artiga och väluppfostrade. Det kan gå rätt vilt till när vi spelar, men så utgörs också en stor del av vår publik av arga män, säger Bon Harris.

Är ni fortfarande lika arga som för 28 år sedan?
– Inte över samma saker men visst finns ilskan där. Det är omöjligt att inte uppröras när folk röstar på George W Bush och världen håller på att gå under av miljöförstörelse.

Ni visar upp en något mjukare sida på nya skivan. Medvetet val eller har det med åldern att göra?
– Nåväl, den är fortfarande rätt hårdslående och aggressiv tycker jag. Men de låtar du hänvisar till är minst lika intensiva som tidigare. Vi har inte för vana att bjuda på glada låtar. De första låtarna vi skrev till nya skivan var av klassiskt Nitzer Ebb-snitt. Men halvvägs in i skivan vågade vi tänja på gränserna och släppa vårt sound för något nytt.

Hur har er publik förändrats under åren?
– Hardcorefansen är fortfarande rätt galna. Men musik är som övriga livet: folk kommer och går.

Är det fortfarande lika kul att turnera och spela live?
– Absolut, vi är alla beroende av livekicken. Skandinavien, och speciellt Sverige, har alltid bjudit på bra publik och snygga tjejer.

Dagens technoscen har hämtat mycket från åttiotalets EBM-scen. Hur mycket följer ni med i technons utveckling?
– I Los Angeles, där jag bor sedan många år tillbaka, är jag involverad i ett flertal musikprojekt. När man jobbar med musik tio, tolv timmar om dagen blir det inte mycket musiklyssnande på fritiden.

Vad blir det för material på helgens spelning?
– Vårt set är rätt kort, runt trettio minuter, och det gäller att tillgodose både Ebb-heads och nya fans. En utmaning!

Lovisa Madås

Kommentera

Välkommen att kommentera på Allt om Stockholm! Här är du med och skapar Stockholms mest engagerande mötesplats och nyhetskälla för stadens nöjen, med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Allt om Stockholm. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!

Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör och Elvira S Barsotti, redaktör.
Läs mer om kommentarer


Krog Ta en tur till Stockholms nya restauranger.


KROG Ska du boka bord på krogen?


Krönika Ta med någon du inte gillar. Alternativt en megafon. Ljudvolymen kan bli innekrogens fall.


Bar Med gratis tapasbuffé och halva priset på champagne hoppas den nya baren på Pontus! bli en given mötesplats för stockholmarna.


Restaurang Den 12 november tänds en ny stjärna på kroghimlen. Efter nära 15 år i utlandet är kocken och krögaren Jonas Lundgren tillbaka.


Scen Hon spåddes att bli filmsveriges nästa stora stjärna. Men karriären kom av sig - tills nu. Här berättar Frida Hallgren om tiden efter "Så som i himmelen".


restaurang Amerikansk, japansk eller svensk? Här finns brunchbuféerna för alla hungriga stockholmare.


Stadsliv Klä dig i märkeskläder - utan att det kostar skjortan.


Restaurang För sjätte året i rad hyllar Teatergrillen Tore Wretman.


Stadsliv Vilket är egentligen det där fiket de hänger på? Har du inte sett den där porten förut? Och visst kan du svära på att du varit på samma klubb som Rooney Mara?


Konsert Efter nästan tio års tystnad släpper hyllade duon Hederos och Hellberg ett livealbum och passar samtidigt på att åka ut på turné.


Konsert Queerhits, udda scenkläder och tokdans. Men konsertakuella Peaches musik handlar inte bara om att underhålla.


Guide Hösten kräver värmande nöjen.Sippa gott te tillsammans med nygräddade scones och allsköns tillbehör, på engelskt vis. Vi guidar dig till några pärlor för anglofila helgflanörer.


Krog Stockholms vegetarianer har det svårt just nu. Årets största krogtrender är kött, kött och kött. Allt om Stockholm har pratat med krögaren Göran Svartengren som drömmer om en egen ko.


Stadsliv Ett ord: #Killgruppen.
Det var allt som krävdes för att starta en rörelse.


SCEN Johanna Emanuelssons nya pjäs utspelar sig på en utspårad efterfest och i storpolitiken bland Carl Bildt, Sverigedemokraterna och Barack Obama.


Stadsliv De används till allt från städning till sex. Här dyker de mänskliga robotarna upp - mitt bland Stockholmarna.

Redaktionen:

Redaktör: David Tanentsapf

Ansvarig utgivare: Jan Helin

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Allt om Stockholm

E-post: tipsa.aos@aos.se

Telefon: 08-600 77 00

Aftonbladets växel: 08-725 20 00

Om Allt om Stockholm

© Aftonbladet Nya Medier