
Foto: Jonas Hessman

Foto: Jonas Hessman.
Utställningen "Änglar – Art & Jewellery" visas på Scandic Anglais, Humlegårdsgatan 23, under en månad. Vernissage 27 jan kl 17-22. Bilder av Jonas Hessman där Cilla Rörby, chefskostymör för Milleniumtrilogin, står för stajlingen av artisterna. Utställningen rymmer även montrar med silversmycken från Cushion Jewellery. Också här ses änglatemat.
Läs mer: Änglar
Möt vingprydda svenska artister i latex och korsett. Kändisfotografen Jonas Hessmans bilder tar oss till himlen.
Eller, har vi hamnat i helvetet?
- Nä, det här är min tolkning av de snälla änglarna i himlen, säger Jonas Hessman som efter många års arbete för Hänt Extra har stor erfarenhet av att fota svenska kändisar. I hans nya utställning "Änglar" på Scandic Anglais poserar artister som Dregen, Josefin Craaford och Markus Fagervall sparsamt klädda i photoshoppade miljöer, allt spetsat med ditmålade detaljer i akryl.
Varför föll valet på just dessa namn?
- Anledningen är enkel; det här är trevliga personer som jag lärt känna på röda mattan. De tyckte idén var kul och ställde upp för konstens skull.
I alla bilderna återfinns änglavingar, mask för ansiktet och såpbubblor. Vad är det du vill säga?
- Att änglar är fina, inget annat. För mig är det här främst ett kreativt arbete som skiljer sig från att plåta premiärmingel.
Och djävlarna, när kommer de?
- Några kanske dyker upp på vernissagen. Eller så blir det en ny utställning nästa år.

Mode Emma Wiklund hissar rött läppstift, men dissar lukten i Second Hand-butiker.

Scen Pernilla Wahlgren om "Dansfeber", sågningar och varför hon aldrig dansar på klubbar.

Konsert Vi har frågat några kritiker om deras freakigaste upplevelser.

Tävling I år firar Ladies Night femårsjubileum. Nu kan du vinna biljetter till showen den 15 oktober.

Scen Cirkus Cirkör firar femton år och är därmed inte ny längre. Men hur ser de på framtiden?

Kultur Hänger framför datorn. Hånglar. Har alltid lurar i öronen. Det är vad dagens femtonåringar gör.

STADSLIV Vi lottar ut 100 exklusiva biljetter till förhandsvisningen den 4 november.

Djur Sommar och semester. Familjen reser i väg. Kvar finns katten, ensam och övergiven.

Restaurang Inte bjuden på kräftskiva? Lugn, stan har många vattenhål för dig som är skaldjurssugen.

Mode Blommigt eller den lilla svarta - vad väljer gamla MTV-profilen Ulrika Eriksson?

Konsert Alla vet vem Eddie är. Men vilka andra grymma maskotar finns?

Kultur En ny utställning undersöker om könsrollerna styr alkoholruset.

Stadsliv Banken, systembolaget, försäkringskassan, matbutiken - ständigt detta köande.

Stadsliv Sveriges bittraste seriefigur fixar picknick.

Kultur En inställd utställning och en greatest hits. "Ecce homo"-fotografen Elisbeth Ohlson Wallin är dubbelt aktuell.

Klubb Iron Maiden, Guns N' Roses, AC/DC. Under rockkaraoken får alla hårdrockare skrika med i sina favoritlåtar.

festival Shout Out Louds har samlat kraft inför spelningen på Popaganda.

Konst Graffitins roll i samhället diskuteras på Kägelbanan. Stockholm stad bjöds in, men valde att avböja.

Krönika En värld för de som vill se klottret. Och samma värld fast utan klotter, för de som inte vill.

Stadsliv Attraktionen som ska få folk att vända upp och ner på plånboken 2011: Twister.

Shopping Tävlan om stockholmarnas köplust ger stan nya former. Antalet gallerior ökar - både utanför och innanför tullarna.

Kafé Bloggsfären svämmer över av dem. Det handlar om uppgraderade muffins.

Konsert Weeping Willows gör sin kanske sista spelning. Medlemmarna har knappt träffats.