
Foto: © 2008 Paulina Cewe
Vad: Klubbkonceptet Ladies with License to Spin.
Var: Göta Källare.
Konceptet Ladies with License to Spin går ut på att en gång i veckan lyfta fram tre kvinnliga dj-talanger. Vi har pratat med Jim Engman som är en av arrangörerna och Paulina Cewe som ställer sig i dj-båset på premiären.
Jim Engman är en av de tre arrangörerna som står bakom projektet Ladies with License to Spin på Göta Källare.
- Vi har gått och väntat på ett unikt koncept som ligger i tiden och samtidigt fyller ett syfte, säger Jim Engman.
Vilket är det syftet?
- Att leverera kvalitet och supporta begåvade tjejer.
Varför göra en grej av det istället för att bara se till att boka kvinnliga dj:er?
- Att vi marknadsför dem går hand i hand med reklamen för klubben. Mänskliga profiler och extrema vinklar säljer, så självklart är det en grej som gynnar oss också. Det finns en anledning till att klubben heter Ladies with License to Spin och inte bara License to Spin.
I ert pressmeddelande står det "en onsdag varje månad tillåts tre talangfulla kvinnor få chansen att visa vad dem går för". Krävs det manlig tillåtelse för att kvinnliga dj:er ska kunna slå sig fram i dj-branschen?
- Betoningen på tillåtelse och license har att göra med att de tjejer vi bokar är professionella dj:er med internationell standard.
Vilken kvinnlig dj är drömbokningen?
- Niki Belucci som är den mest bokade kvinnliga dj:en i världen. Hon är känd för att spela topless och drömmen hade varit att hon spelade utan att ta av sig toppen på vår klubb.
Paulina Cewe bor i Stockholm och har varit dj i åtta år.
- När jag började fick man vara dubbelt så duktig för att kunna mäta sig med killarna. Men att vara kvinnlig dj är på både gott och ont. Under de första åren var det svårt att bli tagen seriöst men vissa gånger har jag fått spelningar just för att jag är tjej.
Behöver du tre manliga nattklubbschefer för att lyfta fram dig som dj?
- Nej, egentligen inte men all publicitet är ju bra publicitet. Jag är glad över att de vill fokusera på kvinnors skicklighet istället för deras utseende. Sedan är det ett bra sätt för dem att sälja evenemanget på. Men själv promotar jag mig inte som "tjej" utan låter musiken tala för sig själv.
Tror du att Ladies with License to Spinn kommer att lyckas med att främja kvinnliga dj:er?
- Jag hoppas det, om de håller god kvalitet på bokningarna.

Mode Emma Wiklund hissar rött läppstift, men dissar lukten i Second Hand-butiker.

Scen Pernilla Wahlgren om "Dansfeber", sågningar och varför hon aldrig dansar på klubbar.

Konsert Vi har frågat några kritiker om deras freakigaste upplevelser.

Tävling I år firar Ladies Night femårsjubileum. Nu kan du vinna biljetter till showen den 15 oktober.

Scen Cirkus Cirkör firar femton år och är därmed inte ny längre. Men hur ser de på framtiden?

Kultur Hänger framför datorn. Hånglar. Har alltid lurar i öronen. Det är vad dagens femtonåringar gör.

STADSLIV Vi lottar ut 100 exklusiva biljetter till förhandsvisningen den 4 november.

Djur Sommar och semester. Familjen reser i väg. Kvar finns katten, ensam och övergiven.

Restaurang Inte bjuden på kräftskiva? Lugn, stan har många vattenhål för dig som är skaldjurssugen.

Mode Blommigt eller den lilla svarta - vad väljer gamla MTV-profilen Ulrika Eriksson?

Konsert Alla vet vem Eddie är. Men vilka andra grymma maskotar finns?

Kultur En ny utställning undersöker om könsrollerna styr alkoholruset.

Stadsliv Banken, systembolaget, försäkringskassan, matbutiken - ständigt detta köande.

Stadsliv Sveriges bittraste seriefigur fixar picknick.

Kultur En inställd utställning och en greatest hits. "Ecce homo"-fotografen Elisbeth Ohlson Wallin är dubbelt aktuell.

Klubb Iron Maiden, Guns N' Roses, AC/DC. Under rockkaraoken får alla hårdrockare skrika med i sina favoritlåtar.

festival Shout Out Louds har samlat kraft inför spelningen på Popaganda.

Konst Graffitins roll i samhället diskuteras på Kägelbanan. Stockholm stad bjöds in, men valde att avböja.

Krönika En värld för de som vill se klottret. Och samma värld fast utan klotter, för de som inte vill.

Stadsliv Attraktionen som ska få folk att vända upp och ner på plånboken 2011: Twister.

Shopping Tävlan om stockholmarnas köplust ger stan nya former. Antalet gallerior ökar - både utanför och innanför tullarna.

Kafé Bloggsfären svämmer över av dem. Det handlar om uppgraderade muffins.

Konsert Weeping Willows gör sin kanske sista spelning. Medlemmarna har knappt träffats.