
Foto: Niclas Hammarström.


Adress: Sockenvägen 529.
Telefon: 08-10 12 24
Öppet: Tis–lör 18–23.
Pris: En rätt 300 kronor, meny 650 eller 800 kronor.
Mat: Lyx, mycket grönt.
Recenserades: 2011-08-12.
Så tycker läsarna: ”Avsmakningsmenyn var lika bra som i Gamla stan, vilket inte vill säga lite”

Därför går du hit: Du gillar experiment och grönt.
Vem tar du med: Välbärgad nyfiken.
Missa inte: Gott hembakt bröd och kärnat smör.
Undvik: Det är inte du som väljer mat och dryck.
Klädkod: Lyxig gröna vågen.

Ska du boka bord på krogen?
Läs våra krogrecensioner först
Att vara gäst på Mistral är att underordna sig. Krogen bestämmer mat och dryck. Gästen betalar mycket för vad som stundtals känns som en överlevnadskurs.
Mistral kan vara Stockholms mest pretentiösa krog. Vi menar det inte enbart negativt.
Den här krogen drivs av höga ambitioner och matfilosofi, med betoning på filosofi. Maträtterna presenteras i långa viskande introduktioner, de biodynamiska ekologiska vinerna i än mer lyriska omskrivningar.
Som på en del andra lyxigare restauranger finns det endast avsmakningsmeny. Man kan välja fem eller åtta rätter. Det sistnämnda kostar 800 kronor, och ett dryckespaket 850 kronor. I dyraste laget.
Inte alltid avancerad matlagning. Kocken har mest tänkt. Det är konstnärliga upplägg av säsongens råvaror; grönsaker, hallon, blåbär, svamp, vinbär. Rabarberglass som får smaksällskap av granmjölk. Gran för tankarna till Wunderbaum. Det smakar som att gå vilse i skogen och överleva på det man kan plocka ihop.
Vid ett av våra besök inleds och avslutas måltiden på samma vis. Tomater och hallon är stommen i både förrätt och dessert, något sötare i det senare fallet. Allmänt syrligt. Rabarber och krusbär är rätt dominerande smaker när de är med i leken.
Det gör det inte lätt med vinvalen. Till en rätt får vi ljummet te.Till knappt stekta kantareller som serveras med aubergine och blåbär. Mer intressant än gott. Det finns en anledning till att många människor föredrar kantareller som tillagats en längre stund.
Varmrätten, den enda med kött, är dock utmärkt. Det är bitar av hals från kalv som serveras fenomenalt möra med läckra bitar av vitlök, kronärtskocka, marinerad sallad och friterad nässla. Väldigt väldigt gott.
Mistral bjuder på vacker mat. Allt är vänligt och omhändertagande. Lokalen är ljus och elegant inredd i naturfärger. Tallriksunderläggen ser ut som stora virkade grytlappar. Den leende mycket kunniga personalen som om de vandrat in från en vegetarisk reggaefestival.
Mistral serverar inte öl. Vid ett besök fick vi nej när vi ville ha rödvin före maten. Krogen ligger i en rondell mellan Kärrtorp och Skogskyrkogården. Att besöka den är en expedition där man överlämnar sig i deras händer. För den nyfikne matvännen med gott om pengar.
SMAKRÅDET
Aftonbladet
Har du tips på klubbar evenemang eller konserter? Vill du få med ditt evenemang eller din restaurang i Allt om Stockholms kalendarium?
Skicka ditt mejl till tipsa.aos@aftonbladet.se

Scen Hon spåddes att bli filmsveriges nästa stora stjärna. Men karriären kom av sig - tills nu. Här berättar Frida Hallgren om tiden efter "Så som i himmelen".

Krönika Ta med någon du inte gillar. Alternativt en megafon. Ljudvolymen kan bli innekrogens fall.

restaurang Amerikansk, japansk eller svensk? Här finns brunchbuféerna för alla hungriga stockholmare.

Stadsliv Klä dig i märkeskläder - utan att det kostar skjortan.

Restaurang För sjätte året i rad hyllar Teatergrillen Tore Wretman.

Stadsliv Vilket är egentligen det där fiket de hänger på? Har du inte sett den där porten förut? Och visst kan du svära på att du varit på samma klubb som Rooney Mara?

Konsert Efter nästan tio års tystnad släpper hyllade duon Hederos och Hellberg ett livealbum och passar samtidigt på att åka ut på turné.

Konsert Queerhits, udda scenkläder och tokdans. Men konsertakuella Peaches musik handlar inte bara om att underhålla.

Guide Hösten kräver värmande nöjen.Sippa gott te tillsammans med nygräddade scones och allsköns tillbehör, på engelskt vis. Vi guidar dig till några pärlor för anglofila helgflanörer.

Krog Stockholms vegetarianer har det svårt just nu. Årets största krogtrender är kött, kött och kött. Allt om Stockholm har pratat med krögaren Göran Svartengren som drömmer om en egen ko.

SCEN Johanna Emanuelssons nya pjäs utspelar sig på en utspårad efterfest och i storpolitiken bland Carl Bildt, Sverigedemokraterna och Barack Obama.

Stadsliv De används till allt från städning till sex. Här dyker de mänskliga robotarna upp - mitt bland Stockholmarna.
Kommentera
Välkommen att kommentera på Allt om Stockholm! Här är du med och skapar Stockholms mest engagerande mötesplats och nyhetskälla för stadens nöjen, med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Allt om Stockholm. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer