2009-12-07
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Meteorologen Pär Holmgren talar för cykelfolket.

Foto: JESSICA GOW / SCANPIX

Det cyklas för miljön


Pär Holmgren som vi var vana att se honom - framför en väderkarta i teve. Förra året lämnade han SVT.

Foto: Ingvar Karmhed / SvD / SCANPIX

FAKTA

Cykeldemonstration ägde rum söndagen den 20 september under temat "Let your voice be heard - Governments need to act now" arrangerad av Cykelfrämjandet.

Cykeltåget gick från Humlegården till Medborgarplatsen, där Pär Holmgren talade, välkänd meteorolog, miljödebattör och författare till flera böcker om klimatförändringarna.

En cykeldemonstration mot klimatförändringar tog asfaltsvägen från Östermalm till Södermalm. Vi ringde upp meteorologen Pär Holmgren, en av evenemangets talare.

Vilket betyg skulle du vilja ge Stockholm som cykelstad?

- Jag är inte rätt person att uttala mig om det eftersom jag pendlat från Uppsala i 20 år. Men det är väl samma sak som gäller för alla storstäder. Det har hänt en del, samtidigt har det gjorts alldeles för lite.

Hur rättfärdigar en miljökämpe som du en pendlingstid på 20 år?

- Ja du, både jag och min fru har växt upp i Uppsala och nu har vi barnen som är rotade på platsen. Under en period på 90-talet arbetade jag med morgonsändningarna på Rapport, då blev det mycket bilåkning. Annars har jag alltid åkt tåg.

Hur ser Stockholms största miljöfiende ut?

- Det beror på hur man ser på saken. Det största problemet med alla storstäder är urbaniseringen i sig. Ju mer tätbefolkad en storstad blir, desto större blir beroendet av landsbygden. De få människor som bor kvar måste mätta stadens invånare och behovet av importer ökar. Samtidigt är det enklare att leva klimatsmart i en stad. Mitt svar är alltså att Stockholm är Stockholms största miljöfiende.

Under helgens demonstration uppmanas folk lämna sina synpunkter om klimatförändringar till deltagarna i FN:s klimatkonferens som hålls i Köpenhamn i början av december. Vad hoppas du konferensen ska ge?

- Det viktiga när det gäller Köpenhamn är att ha realistiska förväntningar. Världens problem kan omöjligt lösas på en enda konferens. Jag hoppas att dialogen fortgår och tar ett steg framåt med resultatet att vi får till ett ordentligt klimatavtal om en två tre år. Och att vi då vävt in fattigdomsfrågan och andra rättvisefrågor.

Vad önskar du att Sverige som ordförande i EU:s ministerråd ska driva igenom för miljön?

- Sverige har globalt sett en hög trovärdighet i klimatfrågor och goda förutsättningar för att driva de flesta miljöfrågor på ett bra sätt.

Är vi svenskar så miljömedvetna som vi framstår?

- Vi äter kött och mat från jordens alla hörn och ligger bakom två promille av världens samlade utsläpp av växthusgaser. Och då är inte internationella flyg- och båtresor medräknade. Tar vi hänsyn till dem och importen av varor är vi nog uppe i fyra promille. Och vi utgör en promille av världens befolkning. Det är klart att det måste till beteendeförändringar på individnivå även för oss svenskar.

Den vanligaste frågan du får om vädret, ur ett klimatperspektiv?

- Den gamla favoriten "Är ni verkligen säkra på att det är vi människor som står för den största miljöpåverkan?" har ersatts av "Vad kan jag göra som individ för att bidra till en lindrigare klimatpåverkan?". Det är en positiv trend.

Ida Lithell

Kommentera

Välkommen att kommentera på Allt om Stockholm! Här är du med och skapar Stockholms mest engagerande mötesplats och nyhetskälla för stadens nöjen, med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Allt om Stockholm. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!

Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör och Elvira S Barsotti, redaktör.
Läs mer om kommentarer


Krog Ta en tur till Stockholms nya restauranger.


KROG Ska du boka bord på krogen?


Krönika Ta med någon du inte gillar. Alternativt en megafon. Ljudvolymen kan bli innekrogens fall.


Bar Med gratis tapasbuffé och halva priset på champagne hoppas den nya baren på Pontus! bli en given mötesplats för stockholmarna.


Restaurang Den 12 november tänds en ny stjärna på kroghimlen. Efter nära 15 år i utlandet är kocken och krögaren Jonas Lundgren tillbaka.


Scen Hon spåddes att bli filmsveriges nästa stora stjärna. Men karriären kom av sig - tills nu. Här berättar Frida Hallgren om tiden efter "Så som i himmelen".


restaurang Amerikansk, japansk eller svensk? Här finns brunchbuféerna för alla hungriga stockholmare.


Stadsliv Klä dig i märkeskläder - utan att det kostar skjortan.


Restaurang För sjätte året i rad hyllar Teatergrillen Tore Wretman.


Stadsliv Vilket är egentligen det där fiket de hänger på? Har du inte sett den där porten förut? Och visst kan du svära på att du varit på samma klubb som Rooney Mara?


Konsert Efter nästan tio års tystnad släpper hyllade duon Hederos och Hellberg ett livealbum och passar samtidigt på att åka ut på turné.


Konsert Queerhits, udda scenkläder och tokdans. Men konsertakuella Peaches musik handlar inte bara om att underhålla.


Guide Hösten kräver värmande nöjen.Sippa gott te tillsammans med nygräddade scones och allsköns tillbehör, på engelskt vis. Vi guidar dig till några pärlor för anglofila helgflanörer.


Krog Stockholms vegetarianer har det svårt just nu. Årets största krogtrender är kött, kött och kött. Allt om Stockholm har pratat med krögaren Göran Svartengren som drömmer om en egen ko.


Stadsliv Ett ord: #Killgruppen.
Det var allt som krävdes för att starta en rörelse.


SCEN Johanna Emanuelssons nya pjäs utspelar sig på en utspårad efterfest och i storpolitiken bland Carl Bildt, Sverigedemokraterna och Barack Obama.


Stadsliv De används till allt från städning till sex. Här dyker de mänskliga robotarna upp - mitt bland Stockholmarna.

Redaktionen:

Redaktör: David Tanentsapf

Ansvarig utgivare: Jan Helin

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Allt om Stockholm

E-post: tipsa.aos@aos.se

Telefon: 08-600 77 00

Aftonbladets växel: 08-725 20 00

Om Allt om Stockholm

© Aftonbladet Nya Medier