2009-09-04
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

En hård dag på byggarbetsplatsen med Chippendales.

Foto: Live nation

Ladies night vs Chippendales


Med den klassiska flugan på.

Foto: Live nation


Andreas Johnsson, Martin Stenmack och Mikael Tornving är årets trio.

Foto: Jenni Porkka.

FAKTA

Ladies night intar Ericsson Globe den 26/9. Årets trio består av Martin Stenmarck, Mikale Tornving och Andreas Johnsson, specialgäst är världens starkaste man Magnus Samuelsson. Pris från 295-995 kr.

Läs mer och tyck till om Ladies night

Chippendales bjuder på show på Cirkus Arena den 21/9. Gruppen startade redan 1978 på en nattklubb i Los Angeles och har sedan dess blivit ett stort namn över hela världen. Pris 420 kr för show, 830 kr för menybiljett.

Läs mer och tyck till om Chippendales

September är tjejernas månad i Stockholm. Ladies night och Chippendales, båda med exklusivt kvinnlig publik, kommer till stan och fyller salongerna. Men vad får man egentligen för pengarna? Vi har ställt de båda showerna mot varandra.

Synkroniserad dans

Ladies Night: Dansen är inte direkt Ladies nights kännetecken, men i årets uppsättning har de tränat hårt och bjuder på ett stort dansnummer. Vi hoppas de klarar sig med hela ben och armar.

Chippendales: Chippendales lever för sin dans och utför den i nummer efter nummer i outfits med olika teman. Brandmän, byggjobbare och officerare är så klart representerade. Här snackar vi synkroniserad dans som får vilket pojkband som helst att tappa sugen.

Hud

Ladies night: Nog kan det slängas av en kavaj eller öppnas upp lite skjortknappar, men är mest hud för pengarna det du letar efter är det inte hit du ska bege dig.

Chippendales: Ett av kvällens nummer avslutas med att killarna är iklädda endast cowboyhattar. Övriga kommentarer överflödiga.

Hårmanar

Ladies night: Här har vi killarna som gillar det kort. Andreas Johnssons page kvalar inte in. Det lär inte bli mycket till headbanging på Globen.

Chippendales: Både kortklippt och hårmanar à la Fabio syns från scenen. Och du kan lita på att ägarna av hårmanarna svingar sina lockar över de skrikande donnor som blir uppdragna på scenen.

Humor

Ladies night: Ladies night-gänget lovar alla tjejer en rolig kväll och bjuder på många skratt under sin föreställning. Här har vi trots allt att göra med killar med glimten i ögat.

Chippendales: Visst skrattas det och skriks i publiken, men här handlar det mer om lätt chock än subtil ironi. De här grabbarna tar sina inoljade muskler på allvar.

Elvira S Barsotti


Nina Johansson.

Foto: Aftonbladet

Modespanat på showerna

Vi bad Nina Johansson, moderedaktör på sofismode.se, sätta plus på killarnas outfits:

Ladies Night +++

"Det spretar för mycket, någon har en svart slips, någon har en lila, någon har ingen alls. Håll ihop det grabbar! Men grundtanken, med svart kostym och slips á la Resovoir Dogs kan aldrig bli fel."

Chippendales ++

"Hm, vad ska man sätta betyg på? Senast jag kollade så räknades inte snygga bröstmuskler som kläder. Men de får två heta plus för deras klassiska skinnbyxa, som ju faktiskt är rejält trendigt i höst. Dock föredrar jag byxorna på tjejer före killar."

Kommentera

Välkommen att kommentera på Allt om Stockholm! Här är du med och skapar Stockholms mest engagerande mötesplats och nyhetskälla för stadens nöjen, med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Allt om Stockholm. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!

Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör och Elvira S Barsotti, redaktör.
Läs mer om kommentarer


Krog Ta en tur till Stockholms nya restauranger.


KROG Ska du boka bord på krogen?


Krönika Ta med någon du inte gillar. Alternativt en megafon. Ljudvolymen kan bli innekrogens fall.


Bar Med gratis tapasbuffé och halva priset på champagne hoppas den nya baren på Pontus! bli en given mötesplats för stockholmarna.


Restaurang Den 12 november tänds en ny stjärna på kroghimlen. Efter nära 15 år i utlandet är kocken och krögaren Jonas Lundgren tillbaka.


Scen Hon spåddes att bli filmsveriges nästa stora stjärna. Men karriären kom av sig - tills nu. Här berättar Frida Hallgren om tiden efter "Så som i himmelen".


restaurang Amerikansk, japansk eller svensk? Här finns brunchbuféerna för alla hungriga stockholmare.


Stadsliv Klä dig i märkeskläder - utan att det kostar skjortan.


Restaurang För sjätte året i rad hyllar Teatergrillen Tore Wretman.


Stadsliv Vilket är egentligen det där fiket de hänger på? Har du inte sett den där porten förut? Och visst kan du svära på att du varit på samma klubb som Rooney Mara?


Konsert Efter nästan tio års tystnad släpper hyllade duon Hederos och Hellberg ett livealbum och passar samtidigt på att åka ut på turné.


Konsert Queerhits, udda scenkläder och tokdans. Men konsertakuella Peaches musik handlar inte bara om att underhålla.


Guide Hösten kräver värmande nöjen.Sippa gott te tillsammans med nygräddade scones och allsköns tillbehör, på engelskt vis. Vi guidar dig till några pärlor för anglofila helgflanörer.


Krog Stockholms vegetarianer har det svårt just nu. Årets största krogtrender är kött, kött och kött. Allt om Stockholm har pratat med krögaren Göran Svartengren som drömmer om en egen ko.


Stadsliv Ett ord: #Killgruppen.
Det var allt som krävdes för att starta en rörelse.


SCEN Johanna Emanuelssons nya pjäs utspelar sig på en utspårad efterfest och i storpolitiken bland Carl Bildt, Sverigedemokraterna och Barack Obama.


Stadsliv De används till allt från städning till sex. Här dyker de mänskliga robotarna upp - mitt bland Stockholmarna.

Redaktionen:

Redaktör: David Tanentsapf

Ansvarig utgivare: Jan Helin

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Allt om Stockholm

E-post: tipsa.aos@aos.se

Telefon: 08-600 77 00

Aftonbladets växel: 08-725 20 00

Om Allt om Stockholm

© Aftonbladet Nya Medier