
Foto: Andreas Bardell

Foto: Konichiwa Records.
Vad: Robyn och hennes kompis Louise Sondlo startar den nya klubben Konichiwa Bitches Goes Tutti Frutti.
Var: Hornstull Strand Etablissemang.
När: Premiär den 15/1, därefter andra fredagen varje månad.
Läs mer och tyck till om Konichiwa Bitches Goes Tutti Frutti
Robyn, 30, ger sig in i klubbsvängen. Tillsammans med kompisen Louise Sondlo bjuder hon på dans på Hornstull strand. Och kanske blir det besök av stjärnor som Snoop Dogg och Kleerup.
Från förband till Madonna och samarbete med hiphop-artisten Snoop Dogg till klubbarrangör i Stockholm. Nu kör Robyn Carlsson klubb tillsammans med kompisen Lousie Sondlo.
”Blandsallad”
– Vi gör det här för att det är kul! Vi hoppas kunna bjuda på spontandans, fina framträdanden och en härlig blandsallad, säger Robyn Carlsson.
Hon har samarbetet med många kända namn. Några exempel är Snoop Dogg, Diplo och Dr Alban och det är inte omöjligt att någon av dem dyker upp framöver.
– Kanske om vi har tur. Vi kommer att mixa gäster från alla håll så mycket vi bara kan. Det är så man gör riktigt god fruktsallad, säger Robyn.
De är favoriterna
Kan du lista några favoriter som besökarna får hör på Konichiwa bitches goes Tutti Frutti?
– ”I felt acid house love” med Hithouse, ”Etta på Söder” med Margareta Hallin, ”Bad gyal”, Savage skulls.
Klubben återkommer andra fredagen i varje månad.

Scen Pernilla Wahlgren om "Dansfeber", sågningar och varför hon aldrig dansar på klubbar.

Konsert Vi har frågat några kritiker om deras freakigaste upplevelser.

Tävling I år firar Ladies Night femårsjubileum. Nu kan du vinna biljetter till showen den 15 oktober.

Scen Cirkus Cirkör firar femton år och är därmed inte ny längre. Men hur ser de på framtiden?

Kultur Hänger framför datorn. Hånglar. Har alltid lurar i öronen. Det är vad dagens femtonåringar gör.

Bar VM i ölkunskap, existerar det? Uppenbarligen. Nu fajtas 30 bartenders om en plats i Sverigefinalen.

Djur Sommar och semester. Familjen reser i väg. Kvar finns katten, ensam och övergiven.

Restaurang Inte bjuden på kräftskiva? Lugn, stan har många vattenhål för dig som är skaldjurssugen.

Mode Blommigt eller den lilla svarta - vad väljer gamla MTV-profilen Ulrika Eriksson?

Klubb Iron Maiden, Guns N' Roses, AC/DC. Under rockkaraoken får alla hårdrockare skrika med i sina favoritlåtar.

Stadsliv Sveriges bittraste seriefigur fixar picknick.

Kultur En inställd utställning och en greatest hits. "Ecce homo"-fotografen Elisbeth Ohlson Wallin är dubbelt aktuell.

Konsert Alla vet vem Eddie är. Men vilka andra grymma maskotar finns?

Kultur En ny utställning undersöker om könsrollerna styr alkoholruset.

Krönika En värld för de som vill se klottret. Och samma värld fast utan klotter, för de som inte vill.

Stadsliv Attraktionen som ska få folk att vända upp och ner på plånboken 2011: Twister.

Konst Graffitins roll i samhället diskuteras på Kägelbanan. Stockholm stad bjöds in, men valde att avböja.

Konsert Två utsålda konserter i Stockholm. Men Oskar Linnros behåller fötterna på jorden.

Klubb Reggae och dancehall = homohat? Bögklubben Batty Boy drar igång för att bevisa motsatsen.

Kafé Bloggsfären svämmer över av dem. Det handlar om uppgraderade muffins.

Shopping Tävlan om stockholmarnas köplust ger stan nya former. Antalet gallerior ökar - både utanför och innanför tullarna.