
Foto: Aaron Eklöf.

Foto: Aaron Eklköf

Foto: Facehunter.

Foto: Facehunter
Namn: Yvan Rodic, mer känd som Facehunter.
Ålder: 32 år.
Gör: Fotograf.
Aktuell: Med gatumodebloggen facehunter.blogspot.com och boken "Facehunter". Boken och modebloggens framtid diskuteras på pressklubben Desken torsdag 4/2 från kl 18. Deltar gör Johan Wirfält, Karolina Skande och Yvan Rodic.
Många internationella namn kommer till Stockholm Fashion Week by Berns. Den schweiziske gatufotografen Yvan Rodic, mer känd som Facehunter, har sett fram emot att besöka stan mest av alla.
Yvan missar inga visningar och inte heller någon av de välklädda gästerna som han fotograferar för sin gatumodeblogg. I samband med modeveckan släpper han nu sin första fotobok med bilder från bloggen.
När Allt om Stockholms reporter träffar den schweiziske fotografen på Berns kommer han från en två timmar lång intervju med Dazed & Confused. Han sitter i Berns kafferum och talar franska med Ingmari Lamy, Sveriges första supermodell. Ihop med kaffeklirret från kakbuffén känns det så nära man kan komma Paris i ett snöande Stockholm. Men det är mer än så menar Yvan.
Vad gör Stockholm så speciellt?
– Här finns en egen identitet. Folket här inser det nog inte, men från en utlännings perspektiv har det under de senaste tio åren växt fram en egen svensk unik stil i Stockholm. Något som finns i storstäder som London och New York.
– Det är en elegans som har växt fram på en kort tid. Jag skulle vilja likna det med den stämning som fanns i 1800-talets Paris. Det är väldigt inspirerande och fantastiskt att få fånga det.
Hur klär sig stockholmaren?
– De är medvetna stilmässigt men innovativa och bär upp kläderna naturligt ledigt.
Hur är Malmö och Göterborg i förhållande till Stockholm?
– Försiktiga kopior, en blekare version. Så är ofta fallet med huvudstäder. De fanns flera välklädda göteborgare men staden var mer alldaglig.
Ser du fram emot att komma till Stockholm inför modeveckan i sommar?
– Självklart. Jag var här för en månad sedan och ser redan fram mot att komma hit om fem månader igen.
Vilka kommer att läsa din bok?
– Både de som är med i boken och sådana som blir inspirerad av den. Jag har inte någon statistik, men jag skulle säga att Stockholm representeras väl med tanke på befolkningen. Ni har fått med minst tio stycken.
Några tips till andra fotobloggare?
– Det bästa rådet för att bli framgångsrik är att du ska vara dig själv och behålla din identitet.

Krönika Ta med någon du inte gillar. Alternativt en megafon. Ljudvolymen kan bli innekrogens fall.

Bar Med gratis tapasbuffé och halva priset på champagne hoppas den nya baren på Pontus! bli en given mötesplats för stockholmarna.

Restaurang Den 12 november tänds en ny stjärna på kroghimlen. Efter nära 15 år i utlandet är kocken och krögaren Jonas Lundgren tillbaka.

Scen Hon spåddes att bli filmsveriges nästa stora stjärna. Men karriären kom av sig - tills nu. Här berättar Frida Hallgren om tiden efter "Så som i himmelen".

restaurang Amerikansk, japansk eller svensk? Här finns brunchbuféerna för alla hungriga stockholmare.

Stadsliv Klä dig i märkeskläder - utan att det kostar skjortan.

Restaurang För sjätte året i rad hyllar Teatergrillen Tore Wretman.

Stadsliv Vilket är egentligen det där fiket de hänger på? Har du inte sett den där porten förut? Och visst kan du svära på att du varit på samma klubb som Rooney Mara?

Konsert Efter nästan tio års tystnad släpper hyllade duon Hederos och Hellberg ett livealbum och passar samtidigt på att åka ut på turné.

Konsert Queerhits, udda scenkläder och tokdans. Men konsertakuella Peaches musik handlar inte bara om att underhålla.

Guide Hösten kräver värmande nöjen.Sippa gott te tillsammans med nygräddade scones och allsköns tillbehör, på engelskt vis. Vi guidar dig till några pärlor för anglofila helgflanörer.

Krog Stockholms vegetarianer har det svårt just nu. Årets största krogtrender är kött, kött och kött. Allt om Stockholm har pratat med krögaren Göran Svartengren som drömmer om en egen ko.

Stadsliv Ett ord: #Killgruppen.
Det var allt som krävdes för att starta en rörelse.

SCEN Johanna Emanuelssons nya pjäs utspelar sig på en utspårad efterfest och i storpolitiken bland Carl Bildt, Sverigedemokraterna och Barack Obama.

Stadsliv De används till allt från städning till sex. Här dyker de mänskliga robotarna upp - mitt bland Stockholmarna.
Kommentera
Välkommen att kommentera på Allt om Stockholm! Här är du med och skapar Stockholms mest engagerande mötesplats och nyhetskälla för stadens nöjen, med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Allt om Stockholm. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör och Elvira S Barsotti, redaktör.
Läs mer om kommentarer