Å nej. Du använder en gammal tråkig webbläsare som sabbar upplevelsen av vår nya sajt. Snälla, uppdatera till något fräscht. /mvh AOS-teamet Stäng

annons

ARTIKEL Startsidan / Stadsliv

null
Foto: Roger Schederin

"Botkyrka är finast"

Vad är det bästa med att bo i Stockholm och vad suger?
I Allt om Stockholms intervjuserie "Mitt Stockholm" ger en mängd kända stockholmare sin syn på livet i den kungliga huvudstaden.
I dag: Hiphopartisten Dogge Doggelito.

annons

Vilken är Stockholms vackraste plats?

– Ouff, vilken fråga. Jag är från Botkyrka så jag tycker att det är den finaste platsen. Just naturen och sjöarna, du har Mälaren där. Det är väldigt vackert.



Vilken är den fulaste?

– Vad kan det vara? Något industriområde kanske. Ropsten är väldigt fult, det känns så industriigt och tråkigt. Väldigt grått och trist.



Var någonstans i Stockholm skulle du aldrig gå?

– Jag gillar inte att tala illa om saker, så det finns inte något sånt ställe för mig.



Vad gör dig mest lycklig i Stockholm just nu?

– Det är alla fina höstfärger nu när löven byter färg. Gula, gröna, röda, orangea. Jag brukar ofta gå ut på promenader med min pitbull Bonnie. Som i ”Bonnie and Clyde”, fast Bonnie och Dogge. Vi går runt bland de stora ekarna som har blivit gula. Det ser helt fantastiskt ut.



Vad stör du dig mest på i stan?

– Parkeringsböter och att det är dåligt organiserat för bilarna i stan. Det är sjukt svårt att hitta parkeringsplats. Det är hemskt. Kan ju inte vara bra för affärerna, vore bättre om det var mer framkomligt. Bilar lär ju finnas i alla fall 100 år till, det är det ultimata färdmedlet som människan har skapat och byggt. Sen kan man ju säga vad man vill om bränslet.



Var går du om du vill gömma dig från omvärlden?

– Ah, det var lätt. Då går jag rakt ut i skogen med min hund. Vi brukar var ute i en timme eller två. Jag även vara ute och springa i joggingspåret, då tar jag med mig Bonnie och rastar henne samtidigt. Det blir två flugor i en smäll.



Vad är det konstigaste du sett på tunnelbanan?

– Folk som skitar ner på tåget, bajsar och pissar. Jag förstår inte varför man ska förstöra allmänna färdmedel. Det är det konstigaste. Det är inte så najs.



Står du någonsin i kö? I vilken i så fall?

– Jag står alltid i kö, det är det man gör i Sverige ju. Vi är ett köland. På Ica, med bilen, på förmedlingarna. Köer hit och dit. Står man inte i kö blir man utskälld. Om man tränger sig så får man också skit. Det är kö som gäller liksom.



Det är lördag och du har 2 000 kronor att smälla. Vad hittar du på?

– Då skulle jag gå på en hockeymatch på Hovet och kolla på AIK. De får gärna möta något schysst lag som Modo. Sen skulle jag gå ut med grabbarna till ett par barer på Söder eller Östermalm. Det spelar egentligen ingen roll var vi går, det viktigaste är sällskapet. Det finns en restaurang i Kungsträdgården som är najs. Den heter Café Milano och har bra mat och fina menyer. Det stället gillar jag.



Du är finansborgarråd för en dag och har 100 miljoner kronor till att göra Stockholm till en bättre stad. Hur spenderar du dem?

– Jag skulle spara alla träd i Kungsan och sedan bygga upp ett kulturmecka där. Mitt i stan. Det skulle bli en knutpunkt för alla. Oavsett ålder. Gammal som ung.


Elin Skanne
tipsa@aos.se

annons

comments powered by Disqus

annons

PÅ GÅNG I STAN:

FILTER OCH KARTA

KARTA

SÖK PLATSER

annons

GILLA OSS PÅ FACEBOOK

annons

mer från allt om stockholm

annons

annons

annons