Här brinner reportern
De ligger bakom de våghalsiga scenerna i allt från den senaste Hamilton-filmen till succé-dataspelet Battlefield och en mängd svenska reklamfilmer.
Nu kan du testa hur det känns att flyga, få en flaska krossad i huvudet och bli satt i brand hos experterna på
Svenska Stuntgruppen.
Allt om Stockholm antog utmaningen.
annons
Svenska Stuntgruppen har funnits sen 1974 och är ett av Norra Europas mest meriterade stuntföretag och är dem man vänder sig till när man behöver våghalsar till svensk tv-produktion, film, teater och till och med data- och tv-spel.
Men Stuntgruppen, som finns i Ulvsunda i nordvästra Stockholm, tar också emot både privatpersoner och företag som vill testa på hur det är att vara stuntman för en dag.
"Vi som dör i spelen"
Allt om Stockholms redaktion bestämde sig för att testa just detta, och fick rutinerade stuntmannen Nicklas Hansson som ledsagare.
– Vi gör väldigt mycket olika saker. Vi giorde stuntsen till den senaste Hamilton-filmen och det är vi som dör i Battefield-spelen. Men det är också väldigt mycket reklamfilmer i tv, senaste gjorde jag Apotekets. Jag har till och med spelat Anton Hysén i en flygscen under Let's Dance-finalen, säger Nicklas Hansson.
Är det farligt, har du någonsin råkat ut för någonting?
– Nej, det är väldigt sällan det händer något allvarligt. Jag har inte ens brutit någonting under alla år. Seth Ericson, som äger Svenska Stuntgruppen och varit med betydligt längre än jag, det är samma sak där. Det är betydligt farligare att vara elitidrottsman. De sätter resultaten främst, för oss handlar allt i första hand om säkerheten.
"Jävligt nervöst"
Med de lugnande orden i ryggen var det dags för journalisterna att ge sig in i leken. Och det blev allt från kortare flygturer till fall från dryga sex meter och en lektion i stagefighting, alltså hur man slåss på låtsas trots att det ser väldigt riktigt ut. Och så elden då.
Allt om Stockholms redaktör David Tanentsapf fick nämligen känna på hur det känns att brinna på riktigt. Efter att först ha blivit indränkt i bensin blev det en kortare promenad i det brinnande infernot innan Nicklas Hansson räddade dagen med en brandsläckare.
– Trots skyddskläderna var det sjukt nervöst, jävligt nervöst faktiskt. Framförallt strax innan han satte fyr på mig, då var jag livrädd och det trodde jag inte jag skulle vara ärligt talat. Sen gick allt rätt så fort. Det blev varmt, men inte så att det brände på riktigt, säger den lättade redaktören efteråt.
"Inte ens nära"
– Hade du känt att det brände på kroppen trots de skyddskläderna betyder det att du brunnit för länge och då hade du haft tredje gradens brännskador. Men det var inte ens nära den tiden, flinar Nicklas Hansson.
Priset för att testa på livet som stuntman varierar, men är man många behöver det inte bli särskilt dyrt.
– Privatevenemang, som svensexor och möhippor, kostar 3 800 kronor men då är det obegränsat antal deltagare. Dock är det då en person som står i fokus och de andra kan bara delta i vissa moment.
– För företag, eller privatpersoner där hela gänget vill testa på så mycket som möjligt, beror det lite på vad man vill göra. Men man kan säga från 595 per person och uppåt. Men kontakta oss gärna för mer information, säger Erik Marklund, eventkoordinator på Svenska Stuntgruppen.
Hur ska man då sammanfatta upplevelsen? Kort kan man säga att det var ett par ovanligt spektakulära, och lärorika, timmar. Säkerheten är hög och att råka ut för några ovälkomna incidenter är knappast troligt. Men det är ändå inget för den räddhågade.