Å nej. Du använder en gammal tråkig webbläsare som sabbar upplevelsen av vår nya sajt. Snälla, uppdatera till något fräscht. /mvh AOS-teamet Stäng

annons

ARTIKEL Startsidan / Stadsliv

null
Lady Antebellum spelar på Cirkus under fredagskvällen.
Foto: Scanpix

Här är helgens bästa nöjestips

Countrypop, nordiska e-sportseliten och teater för hela familjen på vackra Fjäderholmarna.
Stockholmshelgen bjuder som vanligt på allt mellan himmel och jord.
Här är Allt om Stockholms bästa tips.

annons

Fredagskvällen bjuder på en riktigt tung spelning. Världens största countrypopband, Lady Antebellum, kommer till Stockholm under fredagskvällen och ja, det finns biljetter kvar! Observera att konserten är flyttad från Skansen till Cirkus.

På lördag kommer den nordiska Starcraft 2-eliten till stan, närmare bestämt till Annexet, för att göra upp om 30 000 dollar och platser till Europamästerskapet i september. Räkna med galet tryck!

Lyxburgare och loppis



På kvällen rekommenderas Bar Brooklyn där självaste Fredrik Strage spelar skivor. "Avgasgrå electro, demonisk tuggummipop och häpnadsväckande videoprojektioner" utlovas.

På Trådgården händer det som vanligt också en himla massa grejer. Hamburgarklubben "Hamburgarens vänner" serverar lyxburgare på kvällen och på dagen är det sommarloppis.



Söndagsvädret spås bli helt ok, drygt 20 grader och regnfritt, och vad passar väl då bättre än en tripp till Fjäderholmarna?

På teatern bjuds det på flera föreställningar för hela familjen. Kim och smuggelmysteriet spelas 12.00 både lördag och söndag.

Samma sak med Skattkammarön, fast då är det 14.00 som gäller.


Vad ska du göra i helgen? Dela med dig av dina bästa tips i kommentarsfältet här nedan!



annons

comments powered by Disqus

annons

PÅ GÅNG I STAN:

FILTER OCH KARTA

KARTA

SÖK PLATSER

annons

GILLA OSS PÅ FACEBOOK

annons

mer från allt om stockholm

annons

annons

annons