Taxibluffarna - så jobbar de
Stockholms blufftaxiförare tar upp till 30 gånger högre pris än de etablerade bolagen – så mycket som 10 000 kronor per mil.
Allt om Stockholm har tittat på hur de jobbar för att hitta offer att blåsa.
– Deras affärsidé går ut på att kunden aldrig ska komma tillbaka, säger Claudio Skubla, kommunikationschef på Taxiförbundet.
Allt om Stockholm har skrivit flera artiklar om Stockholms oseriösa taxibolag – friåkare som tar mångdubbelt betalt jämfört med de etablerade bolagen och dessutom står för en stor del av taxibranschens enorma skattefusk.
Att känna igen en seriös friåkare är egentligen ganska enkelt. Alla svenska taxibilar måste ha en avgiftsskylt i den bakre sidorutan där högsta jämförelsepriset för en resa på mil och 15 minuter står angivet.
"Horribelt och extremt"
Och just därför siktar de oseriösa friåkarna skoningslöst in sig på just turister och de som åker taxi sällan.
– De stora bolagen har ju en affärsidé som går ut på att kunderna ska bli nöjda och komma tillbaka. Med många av friåkarna, och särskilt de seriösa, är det precis tvärtom. Deras affärsidé går ut på att kunden aldrig ska komma tillbaka, det vill säga de tar så mycket pengar det bara går på den enskilda körningen, säger Claudio Skubla.
De håller sig till turiststråken?
– Ja, i stort sett hela deras kundkrets kommer från turister, affärsresenärer och sällanåkare. Människor som kanske inte har koll på hur prissättningen fungerar. För det är det som är problemet. Att vissa taxibolag är dyrare än andra är helt okej, så länge kunden vet vad det kostar och självmant väljer att betala ett högre pris. Men vissa, till exempel de ytterlighetsfall som tar 9909 kronor för en körning som går på omkring 300 kronor hos de etablerade bolagen, det är både horribelt och extremt.
Andra riskområden där blufftaxibilarna opererar är gallerior, speletablissemang och i krogtäta områden på natten. Och enligt Claudio Skubla är det någonting som särskilt kännetecknar de oseriösa åkarna.
– De oseriösa åkarna står väldigt ofta på ställen där det råder stoppförbud, de vet att de kommer undan med det. Det är något som de etablerade bolagen gör väldigt sällan, säger han.