Å nej. Du använder en gammal tråkig webbläsare som sabbar upplevelsen av vår nya sajt. Snälla, uppdatera till något fräscht. /mvh AOS-teamet Stäng
null
Elisabeth Ohlson Wallin med den berömda kungabilden.
Foto: Scanpix

"Får enormt mycket hot"

Elisabeth Ohlson Wallin vill ställa ut sin satirutställning – där det berömda fotomontaget med Kungens pizzabuffé ingår – i Stockholm i början på nästa år.
Men hittills har konstnären fått kalla handen från huvudstadens konstinstitutioner.
Själv tror hon att det beror på den stora hotbilden.
– Jag får enormt mycket hot och det är dyrt att ha väktare dygnet runt, säger hon.

Ni känner till Elisabeth Ohlson Wallins konstverk vid det här laget. Fotomontaget där Kungen och hans inre krets äter en pizzabuffé från Camilla Henemarks nakna kropp medan Drottningen, på knä, försöker skura bort ett hakkors från golvet är en av höstens mest omdiskuterade nyheter. Montaget har hyllats av många och kraftigt fördömts av andra, däribland hovet.

Fotomontaget ingår i en satirutställning som Elisabeth Ohlson Wallin jobbar med för tillfället.

"Ofta väldigt grovt"



– Det rör sig om en serie på 10-12 bilder, förhoppningsvis ser man kungabilden i ett annat ljus ihop med de andra montagen, i ett sammanhang. Vi är ju inte så vana vid satir i Sverige. I till exempel Frankrike och Danmark är det stort och ofta väldigt grovt och inte minst mot det danska kungahuset. Det här är en fis i rymden i jämförelse. Men det är klart, foto är ett väldigt starkt medium, säger hon.

Elisabeth Ohlson Wallin vill ställa ut sin satirutställning och planen är att göra det i början på nästa år, och helst i Stockholm. Men som det ser ut i dag är det långt ifrån säkert att en sådan utställning kan bli av.

– Nej, det är inte alldeles enkelt. Jag vill ju helst ställa ut i Stockholm, dels för min egen skull men också för att det är här makten finns. Det finns en poäng i det. Men jag har inte hittat någon ställe, säger hon.

"Blir inte stenrik"



Handlar det om hotbilden mot dig?

– Så är det ju. Jag får enormt mycket hot, både på mejl och genom vanlig post, och det är dyrt att ha väktare dygnet runt. De rojalistiska känslorna är väldigt starka på sina håll i det här landet, starkare än jag trodde.

Är det så att du redan har fått nej på grund av det här?

– Ja, jag har varit i kontakt med två av de största, ja kanske de allra största, konstinstitutionerna i Stockholm men där har jag fått veta att det är fullbokat. Så kan det ju vara, samtidigt går det ju att röja om det kommer något som är tillräckligt intressant.

Elisabeth Ohlson Wallin säger att hon överväger att ställa ut i en egen lokal. Men även där kan kostnaderna ställa till problem.

– Jag får kanske ligga i lite bättre men det är svårt. Som sagt, väktare är väldigt dyrt och jag blir allt annat än stenrik på en sån här grej. Tvärtom, det är ju inte så att jag får några vanliga jobb nu, det blir för känsligt. Jag har verkligen bitit den hand som föder mig (skratt).




David Tanentsapf
david@aos.se

annons

comments powered by Disqus

annons

PÅ GÅNG I STAN:

FILTER OCH KARTA

KARTA

SÖK EVENT

annons

GILLA OSS PÅ FACEBOOK

annons

mer från allt om stockholm

annons

annons

annons