Sök nytt jobb:

Ett samarbete mellan Jobb24 och Allt om Stockholm
2009-01-27
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

"Att sticka är en prylsport"


Namn: Katarina Wiberg
Ålder: 31
Aktuell: Som en av medlemmarna i Sthlm Knitters som medverkar vid Syjunta Nonstop på Kulturfestivalen.

Sthlm Knitters ägnar sig åt att sticka tillsammans. Vi träffade Katarina Wiberg, en av de drivande bakom föreningen.

Varje tisdag samlas ett gäng stickentusiaster på Gino's Coffee på Odengatan. Det som började som ett kompisgäng med en gemensam fascination för att sticka tröjor, mössor och halsdukar tillsammans, växte till en liten stickjunta efter att ha blivit publik via en blogg.

 

Och nu ska de medverka i Syjunta Nonstop i Kungsträdgården på onsdag mellan 18-21.

- Vi kommer att sitta där och visa upp oss, och om folk vill prova på så kommer det att finnas material på plats, säger Katarina Wiberg.

 

Vad tycker ni om stickmaskiner?

- Jag har faktiskt aldrig provat. Men för de flesta som handstickar så är ju själva charmen processen - att det får ta tid. Men det är några som har testat, det är ju bra när det ska gå snabbt.

 

Finns det någon poäng med att sticka tillsammans flera stycken?

- Man lär sig av andras erfarenheter och så är det ju trevligt att prata och fika samtidigt. Nu på sommaren är det några som har satt sig i parker och stickat.

 

Är det några killar som håller på?

- Nej, det är lite synd. Vi hade en pojke tidigare, en son till en kvinna som är med, men annars har det varit dåligt. Men det är mest killar som brukar komma fram och vara nyfikna på vad vi gör.

 

Man kommer inte ifrån att det känns som ett ganska omodernt fenomen, är det på väg att vända?

- De som hållit på länge säger att det går i vågor, ibland är det trendigt och så blir det perioder när det inte är det. Men redan på 20-talet pratade man om att "det är bara mormödrar som stickar", men det lever ju vidare.

 

Men det tar ju en hel del tid, och det brukar ju mormödrar ha.

- Ja ,visst är det så. Tid är en lyxvara och att låta något ta tid är en lyx. Sen är det inte så billigt som man kan tro, vill man ha bra material så kostar det. Det är en prylsport kan man säga.

 

Prylsport?

- Ja, en del har stickor i ädelträ och en del stickor görs i ebenholts, i det spillmaterial som blir när man gör fioler. De kan kosta ungefär 150 spänn.

 

Oj, ligger det någon prestige i det där? Att ha de bästa grejerna?

- Nja, det är lite materialsnobbism förstås. Att man inte ska sticka i syntetmaterial som akryl, för det gjorde man på åttiotalet. Det ska vara rena naturmaterial som ull. Men det är lite olika skolor.

 

Har du något annat tips? Något man inte får missa på Kulturfestivalen?

- Ja bokbordet på Drottninggatan på söndag.

 

Rickard Henley

Allt om Stockholm

Kulturfestivalen

Syjunta Nonstop pågår hela dagen från klockan 12 i Kungsträdgården. Sthlm Nitters finns på plats från 18. Läs mer om programmet här.

Blogg Följ med AOS-redaktionen ut på stan.
"Det här gör vi i helgen"


Design Varför har det blivit en hobby för svenska folket att renovera och inreda? Ny samtalsserie söker svar.


Konst Förra året skrev Anna Odell in sig i historieböckerna. Nu kan du se konstverket.


Utställning Ta chansen att frossa i tidernas uniformsmode.


Utställning Se en omdebatterad utställning med minoffer i fokus.


Foto Toni Kaski har rest till 15 länder i jakt på den perfekta landskapsbilden. Nu ställs resultatet ut i en fotoutställning.


Utställning Hans Arnold är mest känd för sina surrealistiska bilder. Nu visas en annan del av konstnärens verk.


Kultur Vi rotar runt i händelseåret 2010 och söker svar på vad som präglar dagens litterära klimat.


Foto Under ett år har bussföraren Tina Messing fotograferat sin vardag.


Konst Kaj Engström visar betongdockor och betongkonstruktioner.


Utställning Nu visas en samling vattenkannor i plast från 50-, 60- och 70-talen.


Konst Se Maria Nepomucenos vackra skulpturer sprida sig på golv och väggar.


Foto Varför dör vissa platser ut och vittrar bort medan andra växer i rekordfart? Jan Jörnmark har fotograferat miljöer som fallit i glömska.


Foto Björn Terring ställer ut en serie bilderr fångade under resor i olika länder.


Foto Världens bästa snowboard- och skidåkare har slutligen fastnat på bild. Det tackar vi Anders Neuman för.


Konst Du har säkert sett dem, Hanna Hedmans stora smycken? Naturen nedkokad till lager på lager runt halsen.


Foto Kent Klich har fotograferat rumänska barn som insjuknat i aids. Resultatet är utställningen Ceausescus barn.


Konst Tomás Saracenos utopiska installationer förenar vetenskap, konst och arkitektur.


Konst Upptäck Lee Lozano, den amerikanska konstnären vars originella och utmanande stil till stora delar fortfarande är okänd.


Konst Tom Friedman är excentrikern som skapar häpnadsväckande konst av vardagliga föremål. Nu ställer han äntligen ut i Stockholm.


Opera Skådespelaren Torkel Petersson ställer sig på Folkoperans scen i Silversjön, Kurt Weills drama om personligt ansvar.


Foto Lennart af Petersens-priset delas ut till en fotograf som på ett personligt och konstnärligt vis berättar något väsentligt om staden som livsmiljö. Möt 2009 års vinnare!


Barn i stan Trotsa din råtträdsla - följ med på en tur i gnagarens spår.


Fritid Möt världens största spindel!


Scen Vad finns på repertoaren när Stadsteatern firar femtio år? Allt från Harry Martinssons rymdepos Aniara till gästspel och klassikern Hamlet.


Utställning En storslagen, frusen miljö randas av isbjörnar på glid. Följ med till Arktis.


Utställning Kina i fokus när vi kliver ned i underjorden tillsammans med Torsten Jurell.


Scen Vapenhandel, feminism, civil olydnad, ekonomi, religion - några ämnen som tas upp i Orionteaterns samtalsserie Vad är moral i vår tid?


Scen Nytt år, nya teaterpremiärer. Ska det vara Bergman eller Mark Ravenhill - vem väljer du? Här händer det på stans mest händelserika teaterscener.


scen Singin in the rain-gänget fäller upp sina paraplyer för en ny föreställningsrunda.


Scen Marie Serneholt och Sebastian Karlsson frontar nya uppsättningen av Grease.

Redaktionen:

Redaktionschef: Lovisa Madås

Ansvarig utgivare: Jan Helin

Sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Allt om Stockholm

E-post: tipsa.aos@aos.se

Telefon: 08 56 25 29 25 Växel: 08 725 26 00

Om Allt om Stockholm

© Aftonbladet Nya Medier