2009-01-27
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Vaginans dag


Tina Nevin, 38, en av arrangörerna bakom "Vaginadagen" på Kägelbanan.

Foto: OLOF ELFVERSON

På lördag arrangerar RFSU Stockholm "Vaginadagen" på Södra Teaterns Kägelbana, en kampanj mot våldet som drabbar kvinnor och flickor över hela världen. Vi har pratat med Tina Nevin, 38, en av arrangörerna bakom "Vaginadagen".

– Ja, Eve Enslers ”Vaginamonologer” framförs av olika kända och okända kvinnor, men det det blir också föredrag av bland andra JämO Claes Borgström. Alla intäkter går till både lokala och globala projekt mot våld mot kvinnor och flickor.

 

Melinda Wrede och Ylva Maria Thompson är några av dem. Hur valde ni artister?

– Vi ville ha en blandad skara kvinnor i alla åldrar och etnicitet, med olika sexuell läggning och erfarenheter.

"V-day" står för Valentine, Vagina och Victory over violence och är en världsomspännande kampanj.

Kommentera

Välkommen att kommentera på Allt om Stockholm! Här är du med och skapar Stockholms mest engagerande mötesplats och nyhetskälla för stadens nöjen, med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Allt om Stockholm. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!

Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör och Elvira S Barsotti, redaktör.
Läs mer om kommentarer


Scen De kallar sig "Anonyma komiker". Men en av dem är långt ifrån anonym - även om han önskar att han var det.


Dans Glöm balett! Tänk istället streetdance, musik av Moneybrother och Salem al Fakir, och en story om prostituerade och droger.


Scen Hon spåddes att bli filmsveriges nästa stora stjärna. Men karriären kom av sig - tills nu. Här berättar Frida Hallgren om tiden efter "Så som i himmelen".

Redaktionen:

Redaktör: David Tanentsapf

Ansvarig utgivare: Jan Helin

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Allt om Stockholm

E-post: tipsa.aos@aos.se

Telefon: 08 600 77 00 Växel: 08 725 20 00

Om Allt om Stockholm

© Aftonbladet Nya Medier