2010-02-05
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Schlager i stan

Schlageryran sveper över televisionen och staden. Vi vet var du ska gå för att få en överdos av glitter, tonartshöjningar och schlagertoner.

Redaktionen


Johan Glans och Björn Gustafsson klär gärna ut sig i ABBA-kläder.

Foto: Bertil Ericson

Bli en schlagerstjärna

Agneta, Anni-Frid, Björn eller Benny? Sugen på utsvängda tajta byxor, glansig jacka och platåskor? På Skrattkammaren kan man hitta det mesta. Dra dit med några vänner och skaffa er exakta kopior av ABBAs dräkter från 1974 när de vann Eurovision Song Contest med ”Waterloo”. För 700 kronor får man hyra en av dräkterna från Brighton. I hyrpriset ingår skor, peruker och kläder. På Skrattkammaren kan man dessutom hyra en karaokemaskin (450 kronor för en helg). Se ut och sjung som en schlagervinnare!

Vad? Shoppa en ABBA-outfit.
Var? Skrattkammaren. Roslagsgatan 22.
Kostar? Exakt kopia på dräkterna från 1974 inklusive skor och peruk kostar 700 kr att hyra.

Läs mer och tyck till om Skrattkammaren


ABBA - Sveriges mest lyckade schlagerstjärnor.

Foto: Scanpix

Bo med Benny

Vill du komma ännu närmare schlagerstjärnorna i ABBA? Bo på Benny Anderssons hotell! Rival har 99 hotellrum varav många har utsikt över Mariatorget. Alla gäster kan utan kostnad låna både dvd-filmer och i hotellet finns en biograf.

Låna "Mamma Mia!" i sing-along-version och dröm dig tillbaka till i somras då ABBA återförenades på Rivals balkong.

Läs mer och tyck till om Rival


Dansa som en schlagerdiva!

Foto: Srdjan Ilic

Party med schlager

Golden Hits
Unna dig en helkväll med glitter, mat - och schlager. Schlagerbaren på Golden hits består av fyra olika barer, spelbord och en karaokevadelning med 25 000 hits. Dessutom finns den nystartade klubben Måndagar på Golden där Melodifestivalens körsångare framför sin schlagershow. Ta även chansen att möta mannen med de gyllene skorna, Richard Herrey, som är chef för stället.

Schlagerbaren:
Var: Golden Hits, Kungsgatan 29.
'När: Fredag-lördag kl 22–03.
Pris: 120 kr.
Åldersgräns: 25 år.
Läs mer och tyck till om Golden Hits


Koldun framför "Work your magic" i Finland 2007.

Foto: Allastair Grant

Kan du inte få nog av tonartshöjningar?

Är du fortfarande inte schlagermätt trots att du dansat schlagerdans in på småtimmarna, klätt ut dig till Anni-Frid och suttit klistrad framför Melodifestivalen? I så fall behöver du nog en dos nostalgi. Youtube i all ära, men ska det vara riktig nostalgi ska det vara stenkakor. På Nostalgipalatset kan du hitta allt från gamla vevgrammofoner till märklinbanor - och för schlagerälskaren finns här lp-skivor med gamla godingar.

Läs mer och tyck till om Nostalgipalatset


Lordimonster från 2006.

Foto: Sara Johannesson

Fler ställen med schlagervibbar

Torget

Lemon Bar

Naglo Vodkabar

Karlsson & Co

Blue Moon Bar

Läs mer om schlager


Foto: JANERIK HENRIKSSON / SCANPIX

Gå ut i schlageryran
Stans bästa schlagerklubbar

Bo med Benny och kopiera ABBA-stilen
Guide till schlagerlivet

Richard Herrey blir nattklubbschef
"Massor av härlig schlager"


Blogg Följ med redaktionen ut på stan.
”Time for Smokingspirit”


Musik Slayers Kerry King talar ut om hur det är att bli gammal inom thrash metal - och om samarbetet med det svenska metalbandet.


Musik Den legendariska gruppen Iggy and the Stooges pratar om det förflutna, framtiden och avlidne gitarristen Ron.


Stadsliv Sommaren är inte slut bara för att temperaturen har sjunkit ett par grader.


Festival Blackie Lawless spelar i Stockholm.


Konsert Vi har frågat några kritiker om deras freakigaste upplevelser.


Tävling I år firar Ladies Night femårsjubileum. Nu kan du vinna biljetter till showen den 15 oktober.


Klubb Dj:en Denise Sjöberg hyllar 90-talets musik och mode.


Klubb Blacklight innehåller det arrangörerna saknar med Pride.


Klubb Jordigt. Gyttjigt. Ökendoftande. Club Nuggets är tillbaka.


Konsert AC/DC-expert listar de bästa låtarna och coolaste scenshowen.


Klubb Enbart lugna favoriter - natten lång.


Klubb Reggae och dancehall = homohat? Bögklubben Batty Boy drar igång för att bevisa motsatsen.

Redaktionen:

Redaktör: Lisa Bergman

Ansvarig utgivare: Jan Helin

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Allt om Stockholm

E-post: tipsa.aos@aos.se

Telefon: 08 56 25 29 25 Växel: 08 725 26 00

Om Allt om Stockholm

© Aftonbladet Nya Medier